Sektörde hep ilkleri ve yenilikleri benimseyen, farklı tasarım ve yaratıcı projeler sunan CSP POOLS, alternatif çözümlerle öncü olmayı, kalite ile fiyatı, teknik ile performansı, tecrübe ile güveni ve estetik anlayışını bir arada tutmayı ilke ediniyor. Prefabrik havuz sektörünü, Yapı Havuz’un global projelerdeki önemini ve CSP POOLS'un 10.000 metrekare alanda bulunan üretim tesisini konuştuğumuz CSP POOLS Genel Müdürü Cüneyt Okande, prefabrik havuz tercihlerini etkileyen unsurları, standartları ve 2023 yılında hayata geçirdikleri mega projeleri anlattı.

cüneyt okande

                                                                                                                             YAPI HAVUZ GENEL MÜDÜRÜ CÜNEYT OKANDE

 

Csp Pools olarak prefabrik havuzlardan panel havuzlara, betonarme havuzlardan liner kaplama havuzlara, süs havuzlarından çocuk havuzlarına kadar birçok farklı havuz çeşidini sektörle

buluşturuyorsunuz. Projelerde havuz tercihini etkileyen etmenler nelerdir ve havuz projesi yaptırılırken hangi noktalara dikkat edilmeli?

 Havuz sektörünün hızlı yükseldiği yaklaşık 20-30 yıllık süreçte imalattaki teknolojik gelişmeler, işçilikler ve uygulama maliyetlerindeki farklılıklardan dolayı birçok alternatif ürün oluştu. Bütün bu ürünler meydana gelirken dikkat edilen nokta, yine işin özündeki mühendislik ve teknolojik gelişimlerin de sağlanmasıydı. Bir proje işvereni, projesine uygun ürünü seçerken öncelikle kullanım rahatlığı, garantisi, kullanım ömrü ve kullanıcı tarafındaki rahatlıklara dikkat eder. Ürünler hızla gelişirken yüzme havuzu sektöründe de paralel olarak prefabrik ürün gamı genişlemeye başladı. Prefabrik havuzlar, Avrupa’da ve dünyada yaklaşık 40 yıl önceye dayanan son 25 yıldır ise büyük ivme gösteren bir ürün çeşitliliğidir. Pandeminin de etkisiyle artık müstakil projelerin daha fazla tercih edilmesiyle birlikte tercihleri etkileyen en büyük unsurlar; uygulama hızı, maliyet, kullanım kolaylığı, kullanım ömrü, satış sonrası garanti ve servis imkânları oldu. Bu gelişmelerin paralelinde, sektör ile ilgili pazar araştırması yapan UHE (Ulusal Havuz Enstitüsü) verilerine göre prefabrik havuz artık sektörde yüzde 15-20 gibi bir oranla yerini aldı.

 

Csp Pools olarak havuz taahhüt profesyonelliğiniz de bulunuyor. Maliyet konusuna değinmişken genel olarak değerlendirmenizi istesek prefabrik havuzlar sektörde ekonomik olarak talepleri karşılayacak bir çözüm mü?

 Ben 1996’dan beri sektördeyim ve sektöre projeyle başlayan bir firmayız. Proje paralelinde devam eden her işte projeye bağlılık şarttır ve her şey teknik olarak işin mühendislik tarafında projeyle başlar. Sonrasında ise satış ve satış sonrası hizmetler ön plana çıkar.

Prefabrik havuz başlığı ülkemizde geniş bir başlık olup maalesef market tipi olarak da adlandırılan kullan-at, kısa sezonlu ürünlerle karıştırılıyor, fakat prefabrik havuz oyuncak bir yapı değildir, diğer havuzlar gibi suyun statiğinin yayılı yüke göre hesaplandığı kasalardır, içlerinde bir izolasyon sistemi, dezenfeksiyon sistemi, TSE ve dünya standartlarında bir filtrasyon sistemi barındırır. Prefabrik havuzlar teknik ve statik hesaplaması olmayan taşıyıcı sistemler değildir, tıpkı betonarme havuzlar gibi statik bir projeye ve malzeme bilgisine ihtiyaç duyulur. Prefabrik sistemlerin ekonomik ve kullanım kolaylığının yanı sıra hızlı imal edilmesi de avantajları arasında yer alıyor. Vinil kaplama dediğimiz liner kaplamanın derz boşluklarının bulunmaması antibakteriyel olmasını sağlıyor. Aynı zamanda prefabrik havuz sadece bir PVC kumaş olarak da görülmemeli, örneğin havuzun çanağında toprağın altına gömülmeye müsait olmayan bir galvaniz sacı ya da demir kaynağı kullanamazsınız. Fakat maalesef bu kadar hızlı gelişen bir sektörde bu konular çok da dikkate alınmıyor hatta çoğu firmada statik bir hesap da bulunmuyor, bu sorun kullanıcıların da konuya hâkim olmaması ve statik hesapları sorgulamamasıyla birlikte ciddi boyutlara ulaştı. Csp Pools olarak bizler bu sorunun önüne geçmek için satın alması tamamen teknik boyuta bağlı olan, aynı dili konuşabildiğimiz ve kaliteyi anlatabildiğimiz iş ortaklarını seçiyoruz. Türkiye’nin lider firmaları da bu noktada bizi tercih ediyor. Bizler keşif proje imalat satış ve servis standartlarımız ile tercih sebebi olmaktayız. Prefabrik havuzların yakın dönemde kötü bir dönemden geçeceğini düşünüyorum. Çünkü galvaniz sac, demir profil ve demir kaynakları toprak altına gömülemez. Bu ürünler çok hızlı şekilde korozyona uğrayıp çürüyebilecek yapıdadır. Bunların mutlaka toprakla ilişkisinin kesilmesi için özel bir kaplama lak kullanılması gerekiyor. Özelliklerine göre saclar galvanizin çinko kaplama gramajı dahil saclardaki metrekareye kadar statik hesaplarının olması gerekirken, kalınlıktan tutunda destek olarak kullanılacak takımlara kadar teknik özelliklerine dikkat edilmeli. Toprak korozyonundan çeliği koruyan lak ile görüntüsü aynı olan statik veya yaş boyalar toprak altı sacın kullanımına uygun yöntemler değildir. Aynı zamanda lak kaplama yapılsa dahi kullanılan galvaniz sacın çinko kaplama değeri minimum 300-700 mikron olmalıyken piyasalarda maksimum 30 mikronu geçmeyen saclar kullanılmaktadır. Ama kullanıcının bu farkı sadece ürünün dış görüntüsünden anlaması mümkün değildir, bu farkın anlaşılmasını mümkün kılacak tek şey alınan sacın sertifikasyonlarıdır.

Prefabrik havuzların her bir kullanım alanı için farklı proje farklı teknik altyapı farklı statik ve farklı imalat yöntemleri olmalıdır. Standart üretim ve imalatlar için maalesef ülkemizde çok firma ve üründe bulunmayan dolayısıyla kullanılmayan havuz kurulum kılavuzları içinde belirtilen şartlara göre kurulum ve kullanım yapılmalıdır.

prefabrik_panel_vitrin_03

Bir projede kullanılan, çok beğenilen doğru bir prefabrik ürün, farklı projelerde kullanıldığında aynı sonucu vermeyebilir. Çünkü yüzme havuzları yayılı yüklerdir ve çevre şartlarına, kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir. Yük farkı, zemin farkı, çevre şartları, yumuşak zemin içerisindeki kullanıcı sayısı sonucu etkileyecek unsurlardandır.

Csp Pools olarak bütün ekipmanları toprak altında korozyonu engelleyecek bir lak ile kaplıyoruz. Ayrıca demir kaynak toprak ve su altında asla kullanılmamalıdır, toprak altı galvanizde ilk korozyona başlayacak kısımlar demir kaynaklardır. Genel olarak kullanılan demir kaynak yerine bizim geliştirdiğimiz patent ve sertifikası tarafımıza ait Press kilit sistemi ile panel ve destek omegalarımızın imalatlarında teknolojik çözüm sunuyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 17.000 adet havuz imalatını tamamladık. Son zamanlarda Bungalov ve Tiny House’lar gibi prefabrik yapıların önüne tercih edildik. Prefabrik havuzlarda ayrımı şu şekilde de yapabiliriz; Tam gömülü dediğimiz segmentteki ürünler, yarı gömülü ve zemin üstü. Üçünün de farklı kullanımdaki ekipmanı ve statiği var. Üçünün de farklı malzeme bilgisi var. Eğer siz zemin üstü bir havuzu gömmeye kalkarsanız bu statik olarak da malzeme bilgisi olarak da doğru değildir. Bunlar çok dikkat edilmesi gereken konulardır. Deprem bölgesine baktığımızda betonarme havuzların büyük çoğunluğunda büyük çatlamalar, yarıklar ve kaçaklar meydana gelmiştir. Deprem eğer yaz günü havuzların kullanıldığı sıcak bir havada meydana gelmiş olsaydı, daha büyük sonuçlar ile karşılaşabilirdik. Tuğla, briket, statiği belli olmayan sac, profil gibi malzemeler ile imalatı yapılmış havuz kasaları veya zamana sair tuğlanın ve benzeri toprak altı gömülmeye müsait olmayan sacın çürümesiyle oluşan statik zafiyatı gibi durumlarda, havuz kullanımı sırasında böyle bir felaketin sonuçlarının ne kadar vahim olacağını görmek hiç de zor değil.

 

Farklı havuz alanlarında hizmet sunan ve Türkiye’nin ilk prefabrik havuzlarını sektörle buluşturan bir firma olarak havuz sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Havuz statiğinden, yapısından, tekniğinden, AR-GE’sinden bahsettiniz. Tüm bu detayları satın alanın inisiyatifine bırakmaktansa havuz, projeyi yapan mimar ya da müteahhitler ile kanun koyucuların bir standart getirmesi gerekiyor mu?

 Özel kullanım havuzları ile ilgili Avrupa’da belirli normlar, standartlar ve düzenlemeler bulunuyor. Bu standartlar sonucunda artık Avrupa’da havuzların derecelendirmesi başladı. Hem enerji verimliliğinde hem kullanım verimliliğinde artık havuzlara da bir değer olarak bakılıyor çünkü kimlik oluşturmak zorundalar. Çünkü hijyenik tarafı, doğa ve geri dönüşümle ilgili bölümü ve bir su kaynağı gibi kullanım alanları bulunuyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde aynı bina kimliğinde olduğu gibi havuz kimliği olması gerekliliğini zorunlu kılıyor.

Prefabrik havuz bünyesinde fiberglass havuzlar, liner havuzlar ve inox havuzlar, polietilen havuzlar gibi çeşitli kulvarlarda ve tekniklerde kasalar mevcuttur. En önemli konu bu kasalardaki yayılı yüke göre statik güvenliğin sağlanabilir olmasıdır. Diğer bir konu ise hem izolasyon hem de dekoratif amaçlı olması sebebiyle bu kasaların içinde kullanılan malzemelerin su içi kullanılan kimyasallara ve çevre şartlarına uygun olmasıdır.

Filtre ve dezenfeksiyon sistemleri de belirli standartlara sahip olmalıdır. Prefabrik havuzlar filtreleme yükü- nü betonarme havuzlara göre biraz daha azaltır, liner iç cidarda derzler olmadığı için mikroorganizma yaşayacak ortam bulamaz, kirlilik oranı daha düşüktür. Filtrasyon ve dezenfeksiyon standartları ise Dünyadaki diğer standartlarla aynıdır.

Filtrasyon ve dezenfeksiyonun sağlayacağı hijyen dengesini kuracak havuz ekipmanlarının ve ürünlerinin standartları bellidir, prefabrik veya betonarme farketmeksizin bunlardan taviz verilemez.Yarım saat yüzdüğünüzde 10 mililitreye yakın burnunuzdan, ağzınızdan, teninizden istem dışı su içersiniz. Bu şekilde suda bulunan tüm bakterileri, virüsleri, askı maddeleri vücuda girer. Havuzun içinde dezenfeksiyonu sağlayan kimyasallar, özellikle klor ringdeki bir boksör gibi tüm mikroorganizmalarla savaşır, bunun yanında vücudunuza girerse vücudunuzun içerisindeki iyi ve kötü mikroorganizmaları da öldürür. Gerek prefabrik gerekse betonarme havuzlarda dezenfeksiyon konusunda asla taviz verilmemeli, seçilecek filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemi bu denli ciddiye alınmalıdır. Özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu, doğru dezenfeksiyon ve filtrasyonu olmayan havuzlardan kapılacak ilk hastalıklardır. Filtrasyon ve dezenfeksiyonun sağlayacağı hijyen dengesini kuracak havuz ekipmanlarının ve ürünlerinin standartları bellidir, prefabrik veya betonarme farketmeksizin bunlardan taviz verilemez.

Prefabrik havuzların, liner iç kaplama malzemelerinin ve ekipmanlarının tasarımı ve malzeme kalitesi her geçen gün gelişmektedir. Önümüzdeki ilk 10 yıl içinde prefabrik havuzların, sektörün %40’ını oluşturacağını düşünüyorum. Çünkü şu anda villa havuz kullanıcılarının büyük bir kısmı prefabrik havuz tercih etmektedir. Kurulum kolaylığı, kurulum süresi, montaj sonrası kullanım kolaylığı, düşük işletme maliyetleri ve 10 yıl gibi garanti sisteminin olması sebepleriyle tercihlerde öne çıkmaktadır. 10 yıllık garanti sistemini Türkiye’de ilk çıkaran firmayız ve bugün 25 yılın üzerinde garanti sürecini 2 defa katlamış referans ürünlere sahibiz. Bunun paralelinde yaklaşık 12 yıl önce bugünleri öngörüp Türkiye’nin ilk ve tek prefabrik havuz fabrikasını CSP adı altında kurduk. Bu fabrikanın temelinde 1996’dan bu yana Avrupa’dan ithal ettiğimiz Zodiac prefabrik havuzların imalat ve montaj tecrübesi ile yeni dönem teknolojilerini birleştirip optimum en iyi kalite ürünlerin imalatına başladık. Bugün 10.000 metrekare alanda üretim yaptığımız fabrikamızda yaklaşık 17 ülkeye ihracatımız devam ediyor ve uluslararası fuarlarda stantlarımız bulunuyor.

prefabrik_panel_vitrin_04

Fabrika olarak üretim parkurlarımızı ve kapasitemizi hem iç hem de dış piyasaya cevap verebilecek şekilde planladık. Bugün için iç piyasanın prefabrik havuz talebi üretim kapasitemizin altında olmasından sebep tam mesai çalışarak Avrupa’ya ve diğer ülkelere prefabrik havuz ihracatı ile üretim bantlarımıza çözümler bulduk. Prefabrik havuz fabrikasına sahip Avrupa’da sayılı ülkelerden biriyiz. Aynı zamanda Türki Cumhuriyetler, Afrika ve deniz aşırı ülkelere de ihracatlarımız devam ediyor. Bu doğrultuda pazarlama tekniklerimizi sürekli geliştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri olan “ürünü ne kadar daha ucuzlatırım” mantığından tamamen uzak hareket ediyoruz. Teknik ve mühendis kadromuz ile ilk olarak ürünü daha kullanışlı ve uzun ömürlü hale nasıl getirebiliriz diye düşünüyoruz. Ucuzlatarak değil ürünü geliştirerek kullanıcıya fayda sağlayacak teknikler üzerine çalışıyoruz. Makine yatırımlarımız 12 yıldır hiç durmadı bu yatırımlarımız sektörümüz üst seviyeye gelene kadar devam edecek.

Örneğin bungalov tiplerindeki zemin üstü havuzlar 2 yıl önceye kadar çok dillendirilmezken günümüzde 5000- 6000 adet gibi bir sayıya ulaştı. Bizler de yeni taleplere yönelik ürünler geliştirmeye devam ediyoruz, kalıplar ve imalat teknikleri üretiyoruz. Her geçen yıl sayılarımızı ve ihracat kapasitemizi artırıyoruz Bunlar son derece gurur verici durumlar ve yurt içinde de bağlı olduğumuz UHE ile de devamlı temas içinde kalarak her zaman ürünlerimizin ileri gitmesi ve doğru ürünün tüketiciye sunulması adına bütün çalışmalarda, gerekli yazışmalarda ve teknik komisyonlarda bulunmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların her zaman ileriye dönük işe yarayacağını çok iyi biliyoruz. Belki bugün çok bir şey elde edemiyoruz ama birkaç yıl içerisinde sonuçlarını aldıkça mutlu oluyoruz geçmişte de bunu tecrübe ile yaşadık.

28 yıllık tecrübe ve başarılı çalışmalara imza atan CSP POOLS, Türkiye’DE ve dünyada mega projelerin tercihi oluyor.

Bildiğiniz gibi iki firmamız bulunuyor. İlk firmamız Csp Pools 1996’dan beri faaliyet gösteren taahhüt firması. Projeden alıp finalize edilene kadar anahtar teslim çözüm sunduğumuz için uluslararası birçok projede bulunduk. Bunca yılın sonunda Rusya, Suriye, Irak, İran, Kuzey Afrika’daki Libya, Batı Orta Afrika, Senegal, Gine, Kongo, Ruanda, Kamerun, Ekvator Gine, Malabu ve Benin gibi bölgeler referanslarımız arasında yer aldı. Referanslarımız olan bölgelerde çok ciddi olimpik havuzlar, standart yarışma havuzları, konferans salonları, açık ve kapalı SPA alanları ve oteller, tatil köyleri gibi birçok ıslak zeminli projelerde öncelikli olarak tercih edildik. Örneğin Ekvator Gine baş- kenti Malabo adasında Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından çizilmiş bir proje ile Amerika’da ödül aldık. 7800 metrekare özel kullanım bireysel bir havuz yaptık. Dünyanın en büyük özel kullanım havuzu olmasından sebep havuzun imalatından sonuna kadar, uluslararası bir belgesel kanalı tarafından hazırlanan mega projeler adı altında bir belgesel programına konu olduk.

Senegal DakarProjesi                                                                          Ekvator Gine Malabo Preojesi

04 Senegal Dakar  05 Ekvator Gine Malabo

“Prefabrik havuz sektöründe liderliğimizin sorumluluğunun bilinciyle, tecrübemizi ve gelişen teknolojik imkanları birleştirerek AR-GE çalışmalarımızla sektördeki kalite çıtasını daha yükseğe taşımayı bir görev kabul ediyor ve dinamik yapımızla çalışmalarımızı devam ettirerek her yıl gerekli teknoloji ve makine yatırımlarında bulunuyoruz.”

Türkiye’nin en prestijli projelerinde yine Csp Pools'un tercih edilmesi tecrübemizin ve başarılarımızın bir göstergesi. Dünyada eşi benzeri olmayan birçok projede proje gelişiminde ve projenin yönlendirilmesinde önderlik yaptık, “yapılamazı” yapmak için gayret ile firmaların çözüm ortağı olduk. Örneğin şu anda İstanbul’un gözbebeği Haliç’te Tersane İstanbul projesi adı altında onlarca otel, sosyal tesis ve olimpik standartlarda yüzer havuz imalatlarını Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının çözüm ortaklığı ile sürdürmekteyiz. Yurt dışından bir destek almadan, teknik yönlendirme anlamında kontrolör bir firma olmadan kendi mühendislik ve tecrübelerimizle imalatlarımızı yapıyoruz. Bu projelerde tercih edilmek son derece gurur verici. Hiçbir tecrübenin bir günde kazanılmadığı bilinciyle yaklaşık 28 yıldır yaptığımız işler ve projelerde edindiğimiz tecrübelerle bu noktaya geldik. Proje ve taahhüt firması olarak bu yönde çalışmalarımız devam edecek ve hiçbir zaman öğrenmekten geri kalmayacağız. Bünyemizde eğitim çalışmalarına da devam ediyoruz ve eğitimden asla taviz vermiyoruz. Bizim bütün bilgilerimiz ve deneyimlerimiz teknolojik alt yapılarımızda tutuluyor. Kendi akademimizde de çalışma arkadaşları yetiştiriyoruz. Csp Pools Akademi’de sertifika eğitim programı düzenliyoruz ve başarılı olan ekip arkadaşlarımızı bünyemize dahil ediyoruz. Bu da bizim sektörde başarılı işler yapmamızdaki ve çalışma arkadaşı anlamında problem yaşamamamızdaki en önemli sebep.

03 tersane

 

Globalde gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan bahsetmişken biraz da yurt içi pazarda sunduğunuz çözümlerden konuşmak isteriz. 2023 yılında kamu ve özel sektör tarafında gerçekleştirdiğiniz mega projelerinizden bahseder misiniz?

 Prefabrik havuzlarda yola çıktığımız ilk konu portable bir teknolojiyi gerekli hijyen ve dezenfeksiyon standartları kapsamında kullanıcıya ulaştırmaktı. 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” isimli 1 milyon yeni yüzücüyü hedefleyen projesiyle Türkiye’nin her ilinde ve 244 ilçesinde 244 adet, tüm projesi tarafımıza ait olmak üzere, yarı olimpik standartlarda zemin üstü prefabrik panel sistem havuzların imalatını gerçekleştirdik. Genel olarak okul bahçelerinde yaz okulu olarak kullanılan bu yapılar demonte olup her yıl aynı alanda tekrar hizmet verilmek üzere tasarlandı ve çok yüksek sayılarda kullanıcılar ile buluşup halk tarafından beğenildi, bunun paralelinde devlet tarafından desteklenerek her yıl bu çalışmalara yenileri eklendi. Gerek prefabrik havuzdaki bir üst kademeye geçen bu teknolojinin mimarı olarak, gerekse toplumumuza verdiğimiz bir hizmet olarak bu projede olmaktan mutluluk ve gurur duymaktayız. Bugün geldiğimiz bu noktada birçok ülkede bu projeye talep bulunmakta ve farklı ülkelere bu çalışmayı yapmaktayız.

Gerekli standart ve hijyen şartlara uygun filtre ve pompa gruplarını kullanmaya özen gösteriyoruz.

 

Sağlıklı ve güvenilir havuzlar için havuz dezenfeksiyon sistemleri önem taşıyor. CSP’nin sektörle buluşturduğu havuz dezenfeksiyon sistemlerinin teknik özellikleri nelerdir? 

Projelerimizde kullandığımız dezenfeksiyon ve filtrasyon ürünlerinde TSE ve uluslararası standartlara uygun, hijyen şartlarına ait filtre ve pompa grupları kullanmaktayız. Aynı zamanda dezenfeksiyon ürünleri olarak genelde tuz klorizasyonları ve pH otomasyonları tercih ediyoruz. Bu konuda uluslararası alanda

Poolstar, CGT, Coverseal, Aiper gibi dünya devi imalatçı firmalardan havuz ekipman ve aksesuarları tedarik edip projelerimize ve sistemimize ekliyoruz.

 

CSP Prefabrik Havuz, Co Pool panel ile bu alandaki üstünlüğü ve yeni geliştirilen bir malzemenin de avantajlarını kullanarak yepyeni bir havuz konsepti yarattı. Yeni konseptin avantajlarından ve ürünün zemin üstü havuzlarda sağladığı dayanıklılık, güvenlik, sağlamlık ve projelerde estetik özelliklerinden bahseder misiniz?

 CSP Prefabrik Havuz olarak Co Steal, Co Pool ve Co Panel olmak üzere 3 modelimiz bulunuyor. Co Steal uluslararası platformlarda uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeye ve standartlara göre imalatında bulunduğumuz oval havuzlardır. Co Pool dediğimiz zemin üstü havuzlar daha çok prefabrik evlerin, bungalovların Tiny havuzların, daha zemin üstü olan havuzlarla ilgili bölümü için geliştirildi. Laklı paneller ve çelikler kullanıldı. Korozyona karşı, hijyen ve filtre standartları sağlandı. Fakat toprak altı gömme dediğimiz statik, profesyonellik, tecrübe ve malzeme bilgisi gerektiren bölümünde standart ürünlerin dışında sertifikalı ve patentli Co Panel adı altında bir ürün geliştirdik. Bu ürün uluslararası platformda en çok ihracat yaptığımız ürünlerden biri oldu ve iç piyasada en büyük firmaların, müteahhitlerin ve işverenlerin kullandığı ürünler arasına girdi. Co Panel belli statik hesaplarla projenize yönelik kullanılan bir duvar yapısıdır. Bu duvar laklı çelikten oluşur ve çeliğin taşıyıcısının havuzda kullandığınız su miktarına paralel olması önem taşır. İçerisinde kullandığımız bütün panellerde özel bir lak sistemi geliştirdik ve üretim bölümümüzde bir lak havuzumuz bulunuyor. Paneller bu lak havuzlarında kaplanıyor, böylece çeliğin korozyondan korunması sağlanıyor. Diğer ekipmanlar ise birbirine demonte vaziyette vidalıdır, panellerin desteklerini veren omegalarda veya birleşiminde asla kaynak kullanılmamakta olup teknolojisi bize ait, press kilit dediğimiz bir sistem kullanılmaktadır.

 

“Sertifikalı ve patentli ürünümüz Co Panel, uluslararası platformda en çok ihracat yaptığımız ürünlerden biri oldu ve iç piyasada en büyük firmaların, müteahhitlerin ve işverenlerin kullandığı ürünler arasına girdi”

Bunun dışında iç liner dediğimiz UV ve antibakteriyel sertifikalara sahip, yaşlandırma, kopma ve kimyasal testlerine sahip ürünlerle çalışıyoruz. Bu ürünlerde de AR-GE’miz hiçbir zaman son bulmuyor. Panel yapımız panel kasamız şu anda 17 ülkeye ihracat yapılıyor. Bunun içinde 6 ülke Avrupa ülkesi (Avrupa ülkelerine yapılan ihracatlarda montaj kılavuzundan malzeme sertifikalarına kadar tüm teknik doküman ve uluslararası onay verici kurumlardan sertifikaların olması şartı ile ürünler kutulama detaylarındaki standartlara kadar dikkat edilerek ihracat yapılır) yurt dışında da bizden ana bayilikler isteyen ana dağıtıcıların talepleri bulunuyor.

Artık yılların verdiği tecrübe ile standarda binmiş ölçü ve kullanım şeklindeki modellerimiz bulunuyor. Bazı standart ürünlerimiz var. Bunların artık kullanımı, kişi sayısı, yeri ve kullanım amacı belli. Hepsinin de bir standardı var.

prefabril_co_pool_metingorsel_3

Şubat ayında meydana gelen depremle birlikte Türkiye en zorlu süreçlerinden birini yaşadı. Bildiğiniz gibi Türkiye bir deprem ülkesi ve depreme dirençli kentlerin önemi her gün biraz daha artıyor. Havuzlar da artık konutlarda en önemli alanlardan birini oluşturuyor ve projelere değer katıyor. Depreme dayanıklı havuzlar için nasıl adımlar atılmalı ve kullanılacak malzemelerin hangi özelliklere sahip olması gerekir? CSP tarafında depreme dayanıklı havuzlar için sunduğunuz çözümler nelerdir?

 Depremin üzerinden 9 ay geçti, deprem felaketinden sonra insanların tercihleri daha çok yatay mimari ve müstakil evlere yöneldi. Bugün Siirt’te, Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, Diyarbakır’da ve Batman’da şantiyelerimiz bulunuyor. Örneğin Siirt bölgesinde deprem sonrasında 32 adet havuz yaptık, şimdiye kadar bu bölgede hiç çalışmamız olmamıştı. Gaziantep ise daha hızlı reaksiyon gösterdi. Önceki yıllarda prefabrik havuz olarak kullanıcı tarafından anlaşılamazken, depremde betonarme yapılarda salınımla oluşan çatlama ve kılcal patlamaların aksine, deprem sırasında çeliğin salınımı emdi- ği ve salınımdan zarar görmediğini görünce kullanıcıların ürüne güveni kendiliğinden oluştu. Artık prefabrik havuza deprem bölgesinde çok büyük bir güven var ve betonarme havuzlar yerine prefabrik havuzlar tercih edilmektedir. Bugün bölgede statik hesabı olmayan hiçbir malzeme bilgisine sahip olmadan sosyal medyalardan veya başka firmaların ürünlerini kopyalamaya çalışırken ortaya çıkan toprak altı uygun olmayan sac, demir profil, demir kaynak, tuğla, priket gibi malzemelerden meydana gelen imalatların da arttığı görülmektedir. Prefabrik havuz adı altında bu yanlış imalatlarla bölgede savaşımız devam etmekte ve kullanıcıyı bilgilendirmekteyiz. Allah korusun tekrar böyle bir felakette bu merdiven altı yapıların eski betonarme havuzlardan daha da kötü sonuçlara sebep olacağını anlatmaktayız. Deprem bölgesinde doğru ürünü kullanmaya yönelik bir hassasiyet oluştu. Bu hassasiyet ve verilerin ortaya çıkmasıyla ürün gamımızda gelişim daha da hızlı oldu. Şu anda gerekli projelerde gerekli statik ve malzemelerle bölgedeyiz.

Prefabrik veya betonarme fark etmeksizin havuzlarda belediye tarafında bir proje istenmekte. Sadece mekanik değil, statik ve elektronik olmak üzere bütün projelerin verilmesi gerekiyor. Kullanıcılardan tek ricamız havuzu yaptıracağı firmadan benzer bir belediye projesi istemesi, inşai, statik, metal statik, elektrik ve mekanik projenin talep edilmesi. Bunu verebilen bir firmayı denetlemek ve güven sağlamak kullanıcının menfaatine olacaktır. Bunları sağlayamayan firmalardan uzak durmaları gerekmektedir, çünkü bu firmalar kullandığı malzeme hakkında kendisi bile malzeme ve imalat bilgisine sahip değildir. Örneğin kullanılacak galvaniz sacın toprak altına gömülmesi için uygun olduğu hakkında üretici firma tarafından bir sertifika yazısı istenebilir.

Bizim ayrıca 4 büyük imalatçı firma ile Fransa, Almanya, Belçika, Amerika ülkelerinden distribütörlüğümüz bulunuyor. 20 yıl boyunca Zodiac’ın distribütörlüğünü yapınca şuna inanıyoruz, kendini kanıtlamış doğru ürünleri kullanmak hem kendi işimizin hem de imalat tekniklerimizin gelişimlerini sağlıyor. Bununla ilgili dünyaca ünlü CGT iç kaplama liner sistemini, Poolstar tuz klorizasyonu, pH otomasyonu, ısı pompası cihazlarını kullanıyor ve bu süreçte yine kendi AR-GE’mizi ve alt yapımızı geliştiriyoruz. Artık yeni teknolojilerle birlikte yükselişte olan kablosuz robotlar konusunda Aiper Amerika ile anlaşma sağladık.

Havuz aksesuarlarında, ısıtma, solar duşlar gibi birçok konuda destek aldığımız Poolstar markasıyla iş birliğimiz kapsamında biz onlara prefabrik havuz gönderirken onlardan da havuz ekipmanları alıyoruz. İki tarafta birbirine hem altyapı hem de teknolojik olarak fayda sağlıyor.

 

Dünyada bu sektörde kendini ispatlamış çok fazla marka bulunuyor. Türkiye’de çok büyük bir Pazar aslında. Know-How paylaşımı yaptığınızdan ve teknolojik Know-How’ı alıp kendi ürünlerinizde test ettiğinizden bahsettiniz. Akıllı havuzlar ve bağlana bilirlik ile ısı pompaları ve enerji verimliliğini değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Sektörün deneyimli bir firması olarak akıllı havuzlara nasıl bakıyorsunuz?

 Türkiye’de havuz sektörünün büyük bir geçmişi yok maalesef. Örneğin, bundan 20 yıl önceki Türk filmlerinde mavi bir havuz göremezsiniz. Buradan baktığınızda bugün Türkiye’deki havuz sektöründe s on 20 yıldaki hızlı gelişimi fark edebilirsiniz. Burada inşaat sektörünün gelişimi de önemli. Biz 1996 ve 1997’de 10 tane havuz yaparken bugün 300 400 tane havuz projelerinden bahsediyoruz. Bu havuzların iç ekipmanları ve dezenfeksiyon sistemleri gibi malzemelerinin yüzde 99’u ithalken bugün %90’ından fazlası artık yerli imalat. Bu yerli imalatlar dünyadaki havuz sektöründe yaşanan gelişmeleri takip etti. Pandemi ile birlikte de cep telefonu ile havuzuna müdahale etmesi veya kullanılacak ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olması daha rahat oldu. Ardından talepler gelmeye başladı. Önceden de talep alıyorduk ama bir kullanıcıdan referansı almayınca müşteri de bu konuda tereddüt ediyordu. Olumlu referanslar ve yorumlar artınca her şey birbirini tamamladı.

Bugün insanları cep telefonundan havuzlarını yönetir hale getirdik. Bundaki en büyük ölçü ise insanların çocuklarının kullandığı ya da yanlış kullandığı havuzlardaki hijyeni kontrol altında tutmak istemesidir. Bu kontrol gerekliliğini biz doğru olarak anlattık ve hep ilk tercih edilenlerden olduk. Kullanıcıların havuz

dezenfeksiyon değerlerini kontrol etmesi gerekliliği ile ilgili bilinç arttıkça bu ürünlerin kullanımı daha da yaygın olacaktır. Bilinç ve ihtiyaçlar arttıkça teknolojinin hızla gelişmesi devam edecektir.

2024 yılı için CSP olarak imalat ve ihracata, Yapı Havuz olarak proje ve taahhüt işlerimize hızla devam edeceğiz.

 

2023 yılı Csp Pools için nasıl geçti?

2024 yılı için beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

 Ülke ekonomisine paralel bir seçim atlattık. 2023 bizim için kendi ticaretimizde başarılı bir yıldı ve özellikle dövizlerdeki hareketlilik ihracatımızı hareketlendirdi. Enflasyon kaynaklı olarak bireysel müşteride bir düşüş söz konusuydu, bunu da prefabrik havuzun ekonomik boyutu ile kapattık. Artık kişilerin bireysel olarak kendi kendine bina ve betonarme havuz inşaası, gerek maliyetlerin gerekse imalat tekniklerinin zorlu- ğu sebebiyle azalmıştır. Artık proje bazında toplu imalatların firmalar tarafından yaygın bir şekilde gerçekleştirildiği görülmektedir. Pandemi sonrası kalabalık havuzlara rağbet kalmadı, şimdi artık özel kullanımda evin bahçenin bir parçası olarak lüksten çıkıp standart kullanım eş- yası olarak yerini aldı. 2024 yılında özellikle uluslararası finansmanlı projelerde daha çok yer alacağımızı, şu anda yaptığımız ön çalışma projelerden tahmin etmekteyiz. Bireysel olarak prefabrik havuzlar devam edecektir ama betonarme tarafında talebin daha da düşeceğini düşünü- yorum. CSP olarak ise ihracatımız her yıl artıyor. 2024 yılı için CSP olarak imalat ve ihracata, Yapı Havuz olarak proje ve taahhüt işlerimize hızla devam edeceğiz.

CSP fabrika kolaj

BİZE ULAŞIN

Havuza dair her türlü sorunuzu uzmanlarımız cevaplasın

İletişime Geçin
ANAHTAR TESLİM
HAVUZ PROJELERİNİZ İÇİN

Hayalinizdeki havuz için hemen fiyat teklifi talebinde bulunun

Hemen Teklif Alın